Ašot Haas – Nenad Brankovič

3366

About This Project

Galéria NOVA je zameraná na prezentáciu autorov tvoriacich v oblasti skla. Od roku 2007 organizuje bienále skla pre umelcov zo Slovenska a Českej republiky. Finalistom prvého ročníka bol mladý umelec Ašot Haas, ktorý patrí ku kmeňových umelcov Galérie NOVA.

 

Prvýkrát na jar v roku 2009 pripravil Ašot Haas v spolupráci s umelcom a grafikom Nenadom Brankovičom výstavu „Puzzle“, kde prezentovali sklenené objekty s „prerobenými“ fotografiami. Aktuálna výstava pod názvom „3366“ je spoločným projektom, kde sa navzájom prelína ich fascinácia matematikou. Celý projekt je postavený na číslach. Vychádzajú z trojuholníkov, násobkov čísla 3, ktoré skladajú v jednotlivých tvaroch obrazov a objektov. Nadväzujú na prvú výstavu Puzzle, kde aj na aktuálnej prehliadke ich diela navzájom komunikujú, prelínajú sa.

 

Spoločnou prácou sú tri objekty zložené z kovovej konštrukcie, ktorá je pokrytá sklom. Plocha skla je ako grafika tvorená geometrickými vzormi. Jej presné vymedzenie na základe matematických výpočtov je „narušené“ zásahmi farieb. Popri tom vytvorili obaja umelci obrazy, kde sa ich metódy práce navzájom ovplyvňujú. Geometrický princíp poriadku v obrazoch Ašota Haasa kontrastuje so spontánnym prístupom Nenada Brankoviča. Spoločným prvkom je tlač na skle, pričom sklo sa objavuje vo viac i menej viditeľnej podobe u obidvoch autorov. Haasove už dávnejšie geometrické čisté línie, ktoré tvoril až „Escherovskou“ manierou sú na aktuálnych dielach narušené vzormi. Brankovič reaguje vo svojej voľnej tvorbe naznačenou geometriou v kompozícií a rastri pozadia.

 

 

Ašot Haas (1981) pracuje so sochou, maľbou, videom a dizajnom. Nenad Brankovič (1981) sa venuje grafickému dizajnu, maľbe, grafike a hudbe. Obaja vyštudovali Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave.

 

 

Výstava v Galérii NOVA bude trvať do 17. októbra 2010.

 

 

Výstava sa koná v rámci Bratislavského festivalu –

BLAF`10 / Bratislava Art Festival

www.blaf.sk

Category
2010