Čas na rozprávky

Simona Janišová - Linda Viková

About This Project

si.li.

Čas na rozprávky

 

Keramická a porcelánová tvorba má na Slovensku dlhú tradíciu, nielen v oblasti ľudového umenia ale aj v modernom dizajne. V súčasnosti je to práve porcelán, ktorý sa stal veľmi trendovým materiálom na čo poukazuje rozvoj medzinárodnej scény. Výstava „Čas na rozprávky“ autorskej dvojice Simona Janišová a Linda Viková, tvoriacej pod značkou si.li., patrí do sféry spracovania tohto materiálu. Cieľom ich výstavného a tvorivého projektu je rozšírenie kolekcie si.li. basics o nové porcelánové produkty a dekor, ktorý je volnou interpretáciou slovenských rozprávok a povestí. Kolekcia dospelému divákovi prináša nostalgické spomienky a návrat do detstva, a príležitosť objavovať tajomné príbehy zakódované v dekore porcelánových objektov. Dizajnové predmety dennej potreby sú esteticky aj funkčne jedinečné a určené nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

Sada basics je postavená na kombinácií jednoduchých minimalistických foriem s historizujúcim detailom. Je ručne odlievaná z porcelánu a každý kus jedinečne dekorovaný originálnym spôsobom. Výsledkom sú výtvarné objekty, zároveň ale aj praktické, vzájomne kombinovateľné porcelánové riady so širokým využitím.

 

si.li.

V krajine, kde sa glazúra sypala a porcelán sa lial, boli raz dve keramičky. Volali sa Simona a Linda a prvý krát sa stretli v ateliéri keramiky na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Hneď po ukončení štúdia (2010 a 2009) začali obe napĺňať svoj osud, predurčený sudičkami a naplno sa vrhli do autorskej tvorby porcelánu. Zdieľanie spoločného ateliéru vyústilo v roku 2012 do vzniku magického dua si.li., kterého poslaním je hlavne navrhovanie a tvorba keramiky a porcelánu na denné, ale určite nie všedné použitie.

 

Výstava bola podporená grantom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

8.12.2014 – 31.1.2015

Galéria NOVA, Baštová 2

811 03 Bratislava, www.galeria-nova.sk

Category
2014