Dve možnosti

Patrik Illo - Agnieszka Leszniak

About This Project

Dve možnosti sú konfrontáciou dvoch mladých umelcov Agnieszky Leśniak a Patrika Illa. Výstava prezentuje rozdiely a podobnosti v ich prístupe pri navrhovaní priemyselného skla, pričom je rozdelená na dve časti. V prvej časti prezentujú užitkové sklo, ktoré vzniklo v spolupráci so sklárskymi dielňami v ich rodných krajinách. Druhá časť predstavuje ich vlastné realizácie, objekty, sochy a inštalácie. Pre tvorbu oboch umelcov je charakteristický minimalizmus, jednoduchosť, rovnováha proporcií a šetrné narábanie s tvarom a farbou.

Agnieszka Leśniak vytvára minimalistické sochárske prvky zo sklenených panelov, ktoré sú zlepené dohromady, v ideálnom prípade vybrúsené. Autorka pracuje so svetlom, pomocou ktorého upozorňuje na detaily vystavených diel. Tak ako moderná minimalistická architektúra, vyvolávajú diela rozličné emócie – sú chladné, číre a majestátne. Komerčné diela Agnieszky Leśniak sú bližšie ľudskému bytiu svojou emocionalitou a väčšou dekoratívnosťou. Táto séria, ktorú autorka vytvorila je charakteristická harmonickými proporciami a jednoduchými, estetickými formami. Leśniak pracuje najmä s transparentným sklom, pričom jej návrhy sú založené na kontraste: matného -lesklého, transparentného- nepriehľadného.

Patrik Illo je experimentátorom pre ktorého je dôležitá funkcia aj estetická forma diela. V jeho tvorbe je badať zmysel pre humor, najmä v realizáciách pre sklársku dielňu Rona, pre ktoré vytvoril poháre na víno, ktoré popierajú gravitáciu. Illo pracuje s transparentným sklom, pričom zriedka kedy používa farby. Ak áno, ide zvyčajne o čiernu alebo bielu. Komponuje harmonické, elegantné súpravy so štíhlymi pohármi na víno a minimalistickými karafami. Illo pracuje tiež s lead glass ?, kde príkladom tejto techniky sú čierne a biele okrúhle misky s asymetrickými otvormi. Okrem kontrastu farieb využíva tiež kontrast matného a lesklého. Umelec sa pohráva s divákom, provokuje. Karafy majú potkanie chvostíky a stopky vínových pohárov majú zakrivený tvar.

Dve možnosti prezentujú klasickú dielňu so sochárskou dokonalosťou u Agnieszky Leśniak a prevrat, provokatívnosť a konceptuálnosť u Patricka Illa. Je to príležitosť dozvedieť sa niečo o rafinovanom sklárskom dizajne v poľskej a slovenskej produkcii, ktorá verejnosti prezentuje krásnu a modernú tvár užitkového skla tej najlepšej kvality.

Category
2010