Ivan Illovský v Galérii NOVA

Prvá samostatná výstava

About This Project

Ivan Illovský

Galéria NOVA prezentuje prvú samostatnú výstavu mladého sklára Ivana Illovského. Vystavené objekty sú prierezom jeho doterajšej tvorby, ktorá práve vrcholí ukončením štúdia na katedre skla, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa hlavne taveným, brúseným objektom, kde kombinuje sklo a kov. Najstaršie práce sú kombináciou nefunkčných kovových súčiastok a sklom, kde vytvára tzv. obnovené stroje “strojosklo”. Cez optiku skla ukazuje na krásu kovu, jeho zvrásnený povrch, farby, kontrastujúc s celým obrúseným, čistým tvarom skla.

Najnovšie práce posúvajú „strojovú estetiku“, ktorú nahradil Illovský iba odtlačkami súčiastok v skle (číre, farebné). Posledné objekty predstavujú architektúru, duté priestory, kde čistá vonkajšia forma kontrastuje so štruktúrovaným vnútrom “budovy” priestoru. Používa rôzne hrúbky skla, v prospech uplatnenia farby a svetla.

 

Ivan Illovský (1978, Martin)

V rokoch 1994-1998 študoval na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici,  rokoch 1999-2004 na Univerzite Komenského v Bratislave na Pedagogickej fakulte, odbor výtvarná výchova a od 2004-2009 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, ateliér -sklárske výtvarníctvo.

Výstavy

2009 – Cena Galérie NOVA: Sklo 2009, Bratislava

Festival skla Praha09, Praha, galeria Pokorna, CZ

2008 – Fragile Art from Slovakia, Visser Gallery, Holandsko

European glass context, Bornholm, DK

2007 – Cena Galérie NOVA pre sklo, Galéria Z, Bratislava

2006- Talenty 2006, Galéria u prstenu, Praha, Česká republika

2004- Súčasné výtvarne umenia Turca, Turčianská galéria, Martin

 

Výstava je otvorená verejnosti od 2. júna do 21. júna 2009.

Category
2009