Category
2017
About This Project

Dátum: 6. jún – 22. júl 2017

 

Jakub Berdych sa narodil v roku 1971 v Prahe. Podľa oficiálneho životopisu − sochár, dizajnér reštaurátor, ale aj zberateľ. Je držiteľom niekoľkých ocenení Czech Grand Design a jeho práce sú dnes zastúpené v prestížnych zbierkach ako Alte Pinakothek v Mníchove alebo V&A Museum v Londýne.

 

V roku 2002 založil spolu Maximom Velčovským úspešnú značku Qubus (design shop a štúdio). Dnes tvorí pod touto značkou už iba sám a naďalej sa venuje produkcii dizajnu a návrhom svojich vlastných objektov s charakteristickým rukopisom.

 

Výstava v Galérií Nova je extraktom z Berdychovej tvorby z posledných siedmych rokov. Pohľad na prezentované práce jasne poukazuje na autorov zmysel pre uchopenie absurdných situácií a posuny kontextov, pričom jeho pohľad je niekedy viac, inokedy menej skryto ironický. Často pracuje s nájdenými predmetmi alebo recykluje klasické sklené artefakty ako sú napríklad brúsené vázy po prarodičoch, ktorým dáva nový tvar a zmyslel. Vo svojich posledných kolekciách sa venuje predovšetkým konceptuálnemu dizajnu v tradičných českých materiáloch ako je sklo a porcelán.

 

Pri prezentácií svojej tvorby sa Jakub Berdych väčšinou usiluje predstaviť viac než len „dizajn“. V jednom z rozhovorov na túto tému napríklad poznamenáva: „Nechtěl jsem vystavit jen to, co je dohledatelné a ke koupení. Chtěl jsem vymanit sklo z nudy běžné jalové výroby, kde lze odhadnout, jak bude produkt vypadat a jaké bude mít klienty. Chtěl jsem experimentovat, udělat něco nového, čím sklo není zatíženo, a nechat se překvapit, co to udělá se mnou, co se sklem.“