Ján Berger

Farby a chute jesene na plátnach Jána Bergera

About This Project

Bergerove obrazy sú špecifické svojou osobitou „chuťou maľby“ – pôsobí na vás nielen vizuálna farebná hra, ale aj pocity a vnemy z jednotlivých odtie�?ov. Podobným spôsobom si môžete vychutnávať aj hedonistické obrazy Henriho Matissa, i keď Berger je vo svojom koncepte skôr analytický.

Precízne pracuje so štetcom: na plátno nanáša množstvo menších či väčších škvŕn, čiarok i bodiek, takže samotný obraz si vlastne vyskladáte až na sietnici oka. Tento výtvarný princíp vám možno pripomenie impresionizmus, no kým impresionisti sa snažili zachytiť dojem, zaznamenať atmosferické stavy či sledovať svetelné vibrácie, podstatou Bergerových obrazov je v pozadí ukrytý príbeh. Maľba je síce na prvý pohľad takmer abstraktná, no farebné kompozície sú výsledkom cieľavedomého kombinovania farebných akordov a hľadania vlastnej cesty.

Ján Berger sa narodil roku 1944 v Třinci. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri profesora Mudrocha. V tom istom roku začal vyučovať kreslenie na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave, kde pôsobil až do roku 1986. Od roku 1987 viedol ateliér komornej maľby na Vysokej škole výtvarných umení, kde bol roku 1994 menovaný za profesora. Od roku 1998 vedie Katedru maliarstva na VŠVU.

Jeho diela sa zaraďujú k stálym a overeným hodnotám súčasnej slovenskej maľby. Tvoria súčasť stálych expozícií, významných výstav i zbierkových fondov štátnych a verejných zbierok na Slovensku i v zahraničí.

Výstava trvala od 6. septembra do 2. októbra 2004.

Category
2004