About This Project

Miesto: Galéria NOVA, Baštová 2, Bratislava

Trvanie výstavy: 08. október – 15. december 2019

Otvorenie výstavy: 08. október 2019 o 18:00 hod.

Kurátorka výstavy: Naďa Kančevová

Výstava ADAPTABLE reprezentuje experimentálny zlomok aktuálnej tvorby a myslenia českého dizajnéra a architekta Jiřího Pelcla. Jeho hlavnou témou sa tu stáva samotný materiál dizajnérskeho objektu – jeho pamäť, prispôsobivosť, smrť, ale aj „život po živote“. Výstava ukazuje, že práve materiál je autorovým sprievodcom smerom k podstatnému. Pelcl ho totiž nevníma len ako substanciu navrhovaného artefaktu, ale aj ako jeho významovú a symbolickú základňu.

Námet je minimalizovaný: váza. Jej klasický, archetypálny tvar je nadimenzovaný, aby vynikli vlastnosti použitých látok. Tie sú zámerne zvolené tak, aby nezodpovedali funkcií vystavených objektov. Papier, kovový šrot, textil či vyradené nabíjacie káble sa stávajú sprostredkovateľom autorovo uvažovania. Pelcl si všíma správanie materiálu v novom kontexte, zaujíma ho proces jeho prispôsobivosti. Pýta sa: Čo je to prispôsobivosť? Je to jedna z foriem inteligencie, slabosť alebo predstieranie? Sám k tomu poznamenáva: „Objekty váz jsou v určitém smyslu absurdní, stejně jako okolní svět, kde matérie obsahu se přizpůsobuje formě a ta je mnohdy důležitější než vlastní obsah sdělení.“

Naďa Kančevová, kurátorka výstavy

Jiří Pelcl je významnou osobnosťou dizajnu v Čechách i v zahraničí. Je profesorom na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe, kde v rokoch 2002 – 2005 pôsobil ako rektor. Popri praktickom priemyselnom navrhovaní sa zaoberá teóriou dizajnu, venuje sa prednáškovej a publikačnej činnosti doma i v zahraničí (Rietveld Academy, University of California Berkeley, Yale University New Hawen, RCA Londýn, ENSDI Paříž).

Za svoju dizajnérsku činnosť získal viacero ocenení – Red Dot Award 2017, ELLE Deco International Design Award 2011, Národnú cenu za dizajn ČR 2006, cenu Form a cenu Design Plus 2007 v Nemecku, cenu Czech Grand Design – dizajnér roku 2006, cenu Future Design Award v Soule.
Jeho práce sú zastúpené v stálych zbierkach dizajnu v Národnej galérii v Prahe, v MoMA v New Yorku, v Die Neue Sammlung v Mníchove, v Museum für Angewandte Kunst v Curychu, v Swedish Glassmuseum v Smalands, v Museum für Angewandte Kunst vo Frankfurte, v Aldrich Collection v Brightone.

Category
2019