About This Project

Výstava: Mária Štraneková – Fashion line
Miesto: Galéria NOVA, Baštová 2, Bratislava
Trvanie výstavy: 8. november – 9. december 2022
Otvorenie výstavy: 7. november o 18:00 hod.
Kurátorka výstavy: Mária H. Nepšinská

 

Módna kresba je dôležitým nástrojom v celej škále procesov odevnej tvorby. Je charakteristická rozmanitými technikami čiernobielej i pestrofarebnej štylizácie kresby, aplikáciou textúr, materiálových koláží a primárne slúži na vystihnutie štýlovej koncepcie budúcej odevnej kolekcie ako aj jej farebnej schémy. Módna kresba je prvotným vyjadrením či načrtnutím základnej idey línie kolekcie na siluetách postáv. Súbežne zachytáva špecifický spôsob myslenia návrhára/návrhárky v kontexte originálnej autorskej tvorby. Účelom kresebných návrhov nie je primárne ich verejná prezentácia, no aj v módnej tvorbe je kresba neoddeliteľnou súčasťou autorského prejavu a za určitých podmienok môže byť považovaná za plnohodnotné výtvarné dielo.

 

Výstava My Line v bratislavskej Galérii NOVA sleduje prostredníctvom kresebných návrhov autorský vývoj odevnej dizajnérky Márie Štranekovej od obdobia štúdií až doteraz, v priebehu ktorého si vypracovala nezameniteľný dizajnérsky rukopis. Autorka prezentuje doposiaľ nezverejnené kresbové súbory, skice prvotných nápadov a štúdií modelov, ktoré ozrejmujú rôznorodé postupy a posuny v jej výtvarnom uvažovaní. Rozmanité polohy kresby aj pestrosť použitých výtvarných prostriedkov odrážajú minimalizmus jej autorského rukopisu – ostré línie a hrany, ktoré následne prenáša do mäkkého textilného materiálu odevu. Abstrahovaná kresba linkou i plochou ako špecifický spôsob interpretácie myslenia – ako prvá viditeľná forma dizajnérskeho zámeru tu však nie je predstavená len ako prípravný proces vo fáze návrhu, je experimentálnym záznamom kreatívneho uvažovania v rámci vyjadrovacích foriem typických pre toto výtvarné médium.

 

Mária Štraneková (1977) pôsobí na domácej a medzinárodnej módnej scéne od roku 2005. Je absolventkou ateliéru odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a svoje odborné skúsenosti získala na zahraničných stážach a workshopoch (UMPRUM Praha, University of Newcastle, štúdio Alexander McQueen a Preen v Londýne). Je držiteľkou viacerých ocenení (Top Styl Designer 2007, Brillance Fashion Talent 2009, Kruhy na vode 2010.) Nedávno získala za odevnú kolekciu Natural mode hlavnú cenu v kategórii Móda a životný štýl v súťaži Národná cena za dizajn 2021. Dlhoročne akademicky viedla študentov v Ateliéri Design odevu na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Aktuálne na UTB působí v ateliéri Arts management a na francúzskej škole módneho biznisu MOD’SPE Paris Central Europe. Mária Štraneková je slovenskou líderkou sofistikovanej módy založenej na myšlienkach udržateľnosti, tradície a inovácie. Jej nadčasové, prevažne minimalistické odevy riešené autorských strihom s nulovým odpadom sú dokonale funkčné a zároveń vizuálne atraktívne. Ako predstaviteľka konceptuálnej módy sa opiera o evidentné prestupovanie odevného dizajnu s vizuálnym umením na báze permanentného experimentu.

peciatka
Category
2022