Danica Balgavá + Martina Paljesková Pišková

Prvá samostatná výstava mladých autoriek

About This Project

Danica Balgavá a Martina Paljesková Pišková spoločne študujú v Ateliéri +- Sklo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Aktuálna výstava je prierezom ich tvorby počas posledných štyroch rokov.

Balgavá sa venuje tavenej plastike ako aj hutnému sklu, kde preferuje hlavne techniku brúsenia, ktorá na záver zušľachtí samotnú sklenenú hmotu. Dôležitým prvkom v jej tvorbe je farba, ktorá podporuje tvar. Vystavuje hutne tvarované misy a poháre ako aj tavené plastiky inšpirované témou vôňa. Tie boli súčasťou autorkinej bakalárskej práce.

Paljesková Pišková používa sklo ako tvárnu hmotu na pretváranie svojich osobných zážitkov a vnemov. Zameriava sa na menšie formáty, ktoré vyzdvihujú krehkosť a poetiku. Snaží sa zachovať predmety postupne sa vytrácajúce z nášho sveta, ktoré v sklenej forme získajú pečať trvalosti. Venuje sa úžitkovému sklu ako aj voľnej plastike.

 

Danica Balgavá (1986) študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliér +-Sklo. Predtým absolvovala v rokoch 2001-2005 Strednú školu úžitkového výtvarníctva J.Vydru v Bratislave. Bola finalistkou Ceny Galérie NOVA: Sklo 2009.

Martina Paljesková Pišková (1985) študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliér +-Sklo. V rokoch 2000-2004 študovala na Združenej strednej škole sklárskej, Lednické Rovne. Venuje sa úžitkovému umeniu a voľnej tvorbe. V 2007 získala prvé miesto v dizajnérskej súťaži Canon.

Výstava je otvorená verejnosti od 15. septembra do 11. októbra 2009.

Category
2009