Good Time

Linda Viková

About This Project

Pod názvom Good Time sa predstavuje svojou novou kolekciu mladá autorka venujúca sa tvorbe z keramiky a porcelánu Linda Viková. Kolekcia diel predstavuje novinky v tvorbe úžitkových predmetov, kde preniesla dobrý pocit z procesu ich tvorby aj do názvu výstavy Good Time. Čiastočne niektoré vystavené predmety vychádzajú ešte z jej absolventskej práce v ateliéri keramiky na Vysokej škole výtvarných umení, kde študovala u I. Vidrovej. Pod názvom „101 cupcakes“ v ňom odkazovala na ikony americkej kultúry nielen po stránke kulinárskej, ale zároveň vzdávala hold osobnostiam pop artového umenia (ako boli napríklad šálky Roya Lichtensteina, nábytky Richarda Shawa,alebo známe kuchárske zátišia Roberta Arnesona).

 

Základom kolekcie je dôraz na dizajn predmetu, ktorý ale podfarbuje vtip a viacúčelnosť využitia. Zdôraznená je ženská stránka predmetov a zameranie na jej používateľky (šperkovnice, dózy, nádoby atď.) Linda Viková pracuje s imitáciami rôznych povrchov, ktorými pokrýva svoje diela. Súčasťou výstavy sú kolekcie ako darčekový set k MDŽ s odkazom na typický ženský sviatok (využiteľné aj na Deň matiek), rôzne typy misiek, ktoré potrebujú byť naplnené novým obsahom (empty bowls set to be filed), a ako novinka bude kolekcia „Balerína“. Samotná inštalácia v priestoroch Galérie NOVA navodzuje atmosféru dobrého pocitu z výberu a nakupovania drobností do domácnosti. Svoje predmety napriek vysokeje estetickej a často až na hrane postavenej zdobnosti s použitím zlátenia, pridaných elementov v podobe čerešničiek, trubičiek ponecháva svojim predmetom utilitárnu funkčnosť.

 

Linda Viková (1977) študovala v rokoch 1992 – 1996 na Škole úžitkového výtvarníctva J.Vydru v Bratislave a v rokoch 1998 – 2002, 2007 – 2009 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri keramiky I.Vidrovej. Vystavovala doma i v zahraničí. V roku 2009 sa stala spoluzakladateľkou združenia DENAMIT, ktoré podporuje a propaguje moderný dizajn.

 

Výstava potrvá do 31. januára 2014.

Category
2013