About This Project

Výstava: Katarína Pozorová & Dominik Pirháč – HMOTA, ČAS, PRIESTOR
Miesto: Galéria NOVA, Baštová 2, Bratislava
Trvanie výstavy: 28. jún – 30. august 2022
Otvorenie výstavy: 28. jún o 18:00 hod.
Kurátori: Naďa Kančevová, Patrik Illo

 

Katarína Pozorová a Dominik Pirháč sú čerství absolventi ateliéru sklo na bratislavskej VŠVU. Hoci zatiaľ si obaja ešte len nachádzajú svoju cestu a spôsob vyjadrenia, ich absolventské práce, prezentované na aktuálnej výstave HMOTA, ČAS, PRIESTOR v Galérii NOVA naznačujú, že sklo je pre nich primárne sochársky materiál, ktorý im umožňuje vyjadriť sa v priestore alebo tento priestor uzatvoriť či dokonca rozšíriť v sklenej hmote. Obaja tento potenciál skla rozvíjajú iným spôsobom.

 

Katarína Pozorová pracuje s taveným sklom, ktoré kombinuje s betónom. Všíma si kontrasty materiálových štruktúr, pracuje s napätím, ktoré vzniká medzi zdanlivo prázdnym priestorom, naplneným len priehľadnou hmotou a plným objemom. Striedmosť tvaroslovia, niekedy vyvažuje dynamickosťou kompozície. Výsledkom sú sofistikované objekty so symbolickým posolstvom a estetickým potenciálom.

 

Dominik Pirháč pracuje s optickým sklom. V duchu „ciglerovskej“ tradície kladie dôraz predovšetkým na priestorové vzťahy vznikajúce vnútri skleného objektu a na vzťah samotného diela k okoliu. Prezentovaná práca reprezentuje funkčný dizajnérsky objekt – Hodiny, kde sa výtvarné prístupy krížia s testovaním nových technologických možností.

Category
2022