About This Project

Miesto: Galéria NOVA, Baštová 2, Bratislava

Trvanie výstavy: 22. september – 4. november 2018

Vernisáž výstavy:22. september 2018 o 18:00 hod.
Kurátorka výstavy:Naďa Kančevová

Galéria NOVA pripravila, v rámci podujatia ŠPERKSTRET 2018, výstavu šperkov z dielne autorskej a manželskej dvojice Jany a Petra Machatovcov.

Dvojica, spolupracujúca v osobnej i umeleckej sfére už dvadsať rokov, predstavuje stabilnú tvorivú jednotku, ktorá svoju tvorbu príznačne zasvätila skúmaniu šperkárskeho média a jeho podôb v súčasnom vizuálnom umení.Ich práce sa vyznačujú zvláštnymi kombináciami materiálov a tvarov, nájdených objektov s využitím rôznych formálnych i obsahových kontrastov. Obaja vo svojej tvorbe spájajú tradičné šperkárske techniky a materiály, ale aj nové materiály a vlastné experimentálne technológie. Ich prístupy majú niekedy konceptuálne východiská, ktoré však nie sú uprednostnené pred remeselnou a tvarovou kultivovanosťou objektov.

Jana, ktorá vyštudovala priamo odbor šperk (ateliér A. Cepku a K. Weisslechnera), vo svojich prácach čerpá zo symbolov osobnej i spoločenskej kultúrnej pamäti, z rôznych obrazových, informačných a komunikačných schém. Podkladom jej prác bývajú nájdené objekty ‒ rodinné fotografie, ale aj staré noviny a tlače, čím oživuje pamäť predmetov a nájdených materiálov. Jej šperky niekedy balansujú na hrane dizajnu a sociokultúry, k reflexii spoločenských tém však pristupujú hravo, s nadhľadom a humorom.

Peter, ako vyštudovaný sochár (ateliér J. Jankoviča), v médiu šperku opúšťa stratégie  klasického sochárstva personifikovaného ako “súboj s materiálom”, jeho šperky však dokazujú, že výrazne cíti tvar a modelovanie je mu vlastné. V jeho realizáciách vystupuje do popredia dôraz na materiál, jeho rozmer, kvalitu a proporcie jednotlivých častí. Za dôležitú súčasť šperkov považuje reakciu vnímateľa/nositeľa a vo svojej tvorbe neprestáva načrtávať analógie k sociálnej realite a k človeku, ktorý v nej žije.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Category
2018