About This Project

Výstava: Ľubica Mildeová – Flawless Victory
Miesto: Galéria NOVA, Baštová 2, Bratislava
Trvanie výstavy: 3. máj 2024 – 31. máj 2024
Vernisáž výstavy: 2. máj 2024
Kurátorka: Miroslava Urbanová
Grafický dizajn: Magdaléna Gurská
Zvuková inštalácia: WonJoy (Jonáš & Vojtěch Groot)

 

Candy Crush Saga meets Mortal Kombat nie je začiatok vtipu, ale približuje stretnutie na prvý pohľad esteticky a ideologicky vzdialených príbuzných zo sveta počítačových hier, ktorých ozveny Ľubica Mildeová rozohráva v špecifickom priestore bratislavskej galérie Nova. Aby sme si ich užili, mali by sme sa symbolicky naladiť na high dopamínovej vlny, ktorá spája viacero herných zážitkov: tradičnú zberateľskú vášeň aktualizovanú v rámci virtuálnych prostredí, nervy upokojujúce odomykanie nových levelov a features či upgrady a získavanie nových superschopností jednoduchou aktivitou rozbíjania cukríkov či zabíjania (sic!), ktorá je, narozdiel od skutočného života, odmeňovaná viac-menej „spravodlivo“ prostredníctvom zvyšovania skóre.

 

Flawless Victory predostiera návštevníctvu priestor plný kultúrnych a archetypálnych remixov, ktoré môžu fungovať asi iba v rámci digitálnych rozhraní, kde hráčstvo dostáva možnosť vyskladať si svoju virtuálnu identitu – nezávisle na svojom rode, telesnej stavbe, natureli či štýle obliekania. Topánky v rôznych podobách a materiálových prevedeniach (od ready-made-u cez 3D tlač, keramickú 3D tlač, drevo a papier-mâché) tu reprezentujú fetišisticky (do najmenšieho detailu) vyšperkované odmeny pripravené na žatvu po preskákaní či obrobení políčok s nástrahami v podobe visiacich mečov, kovových ostní a ostrých cencúľov.

 

Nemusíte odomykať svoju vnútornú Carrie Bradshaw, aby ste sa naladili na frenetický soundtrack* eskapizmu, ktorý takéto hry ponúkajú a pochopili, že musíte vyzbierať všetko/všetky. Nemusíte byť extrémne vnímavá ani citlivá osoba, aby ste si všimli, že princípy ako collect či you’ve got a match! šteklia podobné miestečka vo vašom tele. Nemusíte byť feminista*ka, aby ste si boli vedomý*á, že topánky sú avatarom sublimovanej túžby po tom byť krásna, ku ktorej sú ženy odmalička vychovávané. A nemusíte byť anarchista fičiaci si na podvratných momentoch v mainstreamových hrách, aby ste pochopili, že komodity a aj samotné hry sú čiastočne náplasťou na nedostatok bezplatných, neideologických a bezpečných tzv. tretích miest, v ktorých by sme mohli tráviť čas a rozvíjať vzťahy (mimo domov a prácu).

 

Je oslobodzujúce obuť si lakovky Dorothy z Čarodejníka zo zeme Oz, obliecť si kožu niekoho iného a snažiť sa ho/ju udržať nažive, hoci chce stále viac (no jeho/jej viac je dostupné luskom prsta, kliknutím myši, radostným stlačením tlačidiel joysticku (sic!)). Mildeová sa baví hraním sa s princípmi a estetikou hier, ktoré sama hrá a preklápa tento virtuálny dobrodružný marketplace identít a príbehov vo výslednej inštalácii, na ktorú sa musíme pozerať s nadhľadom aj z podhľadov. Unlock the next level.
Miroslava Urbanová

 

* Inštaláciu dopĺňa zvuková slučka, track na mieru vytvorený zoskupením sound artists WonJoy (Jonáš & Vojtěch Groot).

 

Ľubica Mildeová (1986, Banská Bystrica) vyštudovala dizajn na Katedre dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, no primárne sa venuje voľnému umeniu. Absolvovala študijné pobyty na FAVU v Brne a Fakulte výtvarných umení v Belehrade. Výber zo skupinových a samostatných výstav: Possessive Excessive (september 2024, Pragovka, Praha) Slovenské Benátky (máj 2024, Kaštieľ Moravany nad Váhom), Self-Design: Chapter II – Once Upon a Time… (2022, DUUL, Ústí nad Labem), Youth Biennial ’21 (2021, Belgrade City Museum, Belehrad), III. Trienále portrétu (2021, Galéria P. M. Bohúňa, Liptovský Mikuláš), Dreamland (2020, Galéria A7, Banská Bystrica), Self-Design (2019, Galéria Medium, Bratislava).

Category
2024