Marek Brincko

Svetelné brány

About This Project

Po dlhšom čase sa predstavuje v priestoroch Galérie NOVA mladý sklársky umelec Marek Brincko. Od jeho poslednej výstavy v roku 2008 ubehol nejaký čas a za toto obdobie sa Brincko usadil v Levoči, kde si zriadil svoju sklársku dielňu. Pracuje na voľnej nohe ako sklár a zároveň aj pre miestne reštaurátorské ateliéri. Práve inšpirácia gotickými článkami sa v geometrizujúcej forme mohla stať inšpiráciou pre jeho aktuálnu kolekciu – Svetelné brány.

 

Ako sám autor hovorí „Inšpiroval som sa účelnou konštrukciou, ktorá vychádza zo základných geometrických tvarov a vytvára nespočetné množstvo kombinácií a foriem.

Uprednostňujem abstraktnú vnútornú farebnú štruktúru. Jednoduchý geometrický tvar v spojení s ďalšími vytvára vlastný priestor. Je to priestor pre zachovanie harmonických vzťahov. ….Farba v týchto objektoch je poňatá abstraktným spôsobom. Farebnosť je bez rušivého elementu a vytvára farebnú štruktúru alebo kresbu, ktorá je komponovaná v prísnom geometrickom tvare. Vytvára individuálne zážitky s dávkou tajomnosti. Sklo má v sebe potrebnú dávku abstraktnosti, akejsi nedotknuteľnosti vyjadrenej v jeho absolútnej hladkosti a priezračnosti, s dávkou mäkkosti, krehkosti i kúskom náhody.” Spojenie formy, farebnosti a pôsobenie svetla umocňuje až duchovné vyznenie Brinckových objektov. Nebojí sa výrazných zásahov do hmoty skla, pracuje s kontrastom zvrásnených a vyleštených plôch skla.

 

Marek Brincko (1981), študoval v rokoch 1995-1999 na Strednej škole drevárskej v Spišskej Novej Vsi a v 2000-2006 v ateliéri skla na Vysokej škole výtvarných umení. Súkromne sa vzdelával v rokoch 2005-2006 v ateliéri známeho sklárskeho umelca Štepána Palu v Bratislave,. Vystavoval na skupinových výstavách v Galérii NOVA (2005, 2007); Mníchove (2008), Strassbourgu (2007), Prahe (2006), Klaffenbach (2009) a Tatranskej Lomnici (2013).

 

Výstava v Galérii NOVA bude trvať do 1. septembra 2014.

Category
2014