Mária Račeková

FOR NANY

About This Project

Mária Račeková vystavovala v Galérii NOVA v rámci skupinových výstav orientovaných na medzinárodné sympóziá skla organizované v RONA a.s. v Lednických Rovniach ako aj na svojej samostatnej výstave v roku 2011.

 

Aktuálne sa prezentuje veľmi osobnou kolekciou pod názvom „For NANy“, ktorá vznikla pre konkrétnu osobu, podľa autorky „ vďaka jednej milej a nežnej osôbke Annemarii – NANY.“. Jej meno jej vnuklo myšlienku sa pozrieť na problém vytvorenia veľmi osobnej kolekcie nápojového skla, pre konkrétnu osobu a jej potreby. Išlo aj o akýsi návrat do detstva, do sveta záujmu o prírodu, detské prezývky a fantáziu. Časť kolekcie vznikla v rámci Medzinárodného sympózia skla v RONE v roku 2014.

 

Vznikla tak kolekcia základných tvarov (kalíšky, misy, vázy) s jednoduchým, ale o to krajším dekorom, vyjadrujúca požiadavky a potreby „Nany“. Jej preferencie sú biela farba, čistý a jednoduchý dizajn, so záľubou v kvetoch (hlavne tulipány), zvierat. Preto Mária Račeková použila ako dekory napríklad motívy tulipánov, rýb, prírodných námetov. Po technickej stránke pracuje s brúsením a gravírovaním. V niektorých prípadoch narušila číru farbu skla použitím perleťovej farby.

 

Výstava vznikla vďaka

podpore spoločnosti RONA a.s.

Category
2015