About This Project

V priestoroch Galérie Nova sa predstaví svojou aktuálnou tvorbu poľský umelec Mariusz Łabiński (1967, Wroclaw). Výstava je spoločným projektom autora, galérie a Poľského inštitútu v Bratislave, ktorý podporuje propagáciu súčasného poľského umenia vo svete.
Mariusz Łabiński patrí k významným poľským sklárskym umelcom a orientuje sa nielen na objektové ale aj úžitkové sklo. Výber zo svojich prác vyhotovených v posledných rokoch bude prezentovať aj v Bratislave. Venuje sa tradičnej tavenej plastike ale aj novším prístupom v opracovaní skla. Popri tavenom skle používa aj optické sklo, ktoré spracováva rôznymi technológiami. Priblizne rok dozadu sa v Galérii Nova predstavil Lukas Cendrowský, mladý poľský autor, ktorý prezentuje obdobne tendencie ako Labinski, konkrétne hru, bazírovanie a určité napätie, medzi voľným a úžitkovým umením. Práce, ktoré Mariusz Łabiński predstaví na svojej individuálnej výstave na Slovensku, sú limitovanou edíciou úžitkových objektov. Svojou formou sa odvolávajú  k voľnej sklenenej plastike.

Mariusz Łabiński vyštudoval na Akadémii výtvarného umenia vo Wroclawi v Poľsku, kde v roku 2003 ukočnil aj doktorandské štúdium. Na katedre skla pôsobí dodnes. Je organizátorom viacerých významných sklárskych projektov, napríklad sypmpózia Ekoglass a mnohých ďalších. Vystavoval doma i v zahraničí a zúčastnil sa viacerých pobytov a plenérov zameraných na spracovanie skla.

Výstava sa koná s podporou Poľského inštitútu v Bratislave.

Category
2016