Oliver Leššo

„Tajomné štruktúry“ Olivera Lešša v Galérii NOVA

About This Project

Oliver Leššo (1973, Bratislava) študoval v rokoch 1993-1999 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Oddelení sklárskej tvorby (prof. J. Gavula). Má za sebou mnohé úspešné prezentácie svoje tvorby v zahraničí, napríklad v Holandsku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku, USA a inde. Venuje sa sklennej plastike komornej i exteriérovej. Používa náročné technológie spracovania optického, kompozičného i tabuľového skla, najmä brúsenie, optické brúsenie, leptanie, leštenie.
Oliver Leššo je výraznou postavou v najmladšej sklárskej generácii. Má úctu k základným a prirodzeným vlastnostiam sklenej hmoty, pričom vníma sklo ako sochársky materiál. V hmotnosti jeho objemu hľadá v prvom rade sochársky výraz. Tvarovanie jeho optických objektov však spočíva najmä v hre vizuálnych foriem. K tomu cieľu využíva jeho jedinečné vlastnosti: Priehľadnosť, reflexívnosť, schopnosť lomiť svetlo a rozkladať ho na spektrum.
Leššove sklené plastiky nevznikajú len zo samotného materiálu, ale v symbióze s jeho vlastnosťami. Používa jednoduché základné tvary: štvoruholníky na trojuholníkovom základe, pologule, tvary disku alebo ovál. V časti objektov využíva optické brúsenie do hrán, čím získava prizmatický lom svetla, ktorý otvára vo vnútri objektu nové, pohybom sa meniace priestory. Na výstave prezentuje najnovšie práce, ktoré lepí zo sklených vertikálnych a horizontálnych vrstiev a ich kombinácií. Charakteristické sú okrúhle disky „Tajomné oči“, ktorých vnútro tvorí nepravidelná geometrická štruktúra. Hrúbka objektu sa smerom ku stredu stenčuje a vytvára pri rôznofarebných objektoch tajomnú svetelnú i tvarovú optickú hru.
Práve spôsobom opracovania povrchu skla – konfrontáciou matných a vysoko leštených povrchov docieľuje zintenzívnenie „tajomnosti štruktúr“. Modré, či sivomodré „Tajomné jazerá“, oranžové disky „tajomných štruktúr“, tým že nie sú ničím konkrétnym, ale napriek svojej hmotnosti skôr efemérnym, možno vnímať ako posolstvo o nepoznanom, neznámom, čo na chvíľu zazrieme a vzápätí mizne ako prelud. V tom je čaro a mágia sklenej plastiky, že si v nej každý divák môže nájsť svoju obrazovú víziu.
Výstava diel Olivera Lešša v Galérii NOVA trvala od 4. do 30. apríla 2005.

Category
2005