Prelomom pre vývoj slovenského sklárskeho umenia bol rok 1965, kedy dostal renomovaný umelec Václav Cigler možnosť založiť nový ateliér skla na Vysokej škole výtvarných umení. Pod názvom Sklo v architektúre pomohol k novému smerovaniu tohto odvetvia výtvarného umenia, ktoré si zakladalo na konceptuálnych riešeniach, práci s priestorom a využití tzv. „štvrtého“ rozmeru skla.
Slovenské sklo je považované za veľmi cenené na súčasnej svetovej sklárskej scéne, pretože sa nepridržiava zbytočného dekorativizmu a zameriava sa na sochárske prevedenie. Viacero umelcov z nášho prostredia sa presadilo v zahraničí a táto kontinuita pokračuje naďalej. Dokladajú to viaceré zahraničné ocenenia (napríklad Zora Palová, Štepán Pala, Oliver Leššo a mnohí ďalší), ako aj zastúpenie v renomovaných zbierkach v USA, Francúzsku, Holandsku, Veľkej Británii, Číne alebo Japonsku. Galéria Nova už v roku 2011 vydala publikáciu o dejinách slovenského skla spracovaných na základe jednotlivých dekád. Pri príležitosti aktuálnej výstavy pripravuje knihu založenú na osobných spomienkach a rozhovoroch s viacerými sklárskymi umelcami, ktorí priblížia postavenie skla v čase založenia Ciglerovho ateliéru, obdobia komunizmu i zmeny po roku 1989 až po aktuálne dianie.
Na pripravovanej výstave sa predstavia : Lubomír Artz, Miloš Balgavý, Václav Cigler, Ašot Haas, Pavol Hlôška, Patrik Illo, Andrej Jančovič, Oliver Leššo, Palo Macho, Lukáš Mjartan, Zora Palová, Štepán Pala, dizajnéri pôsobiaci v spoločnosti RONA a ďalší. Jadro vystavenej kolekcie pochádza zo zbierky Galérie NOVA. Výstava vznikla v spolupráci s Vysokou školou výtvarného umenia, spoločnosťou RONA a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
Miesto konania: Kostol Klarisiek, Bratislava
Kurátori: Miroslav Zeman, Martin Šamaj, Katarína Beňová
Trvanie výstavy: 13.10. – 30.10.2015