Pod jedličkou

Súčasné vianočné ozdoby

About This Project

Galéria NOVA a autori Vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy

v stredu 12.12.2012 o 18:00 hod

Galéria NOVA, Baštová 2, 811 03 Bratislava

Kurátori: Patrik Illo, Katarína Beňová

 

Výstava potrvá do 27.1.2013. Viac informácií na www.galeria-nova.sk

Projekt bol podporený grantom Ministerstva kultúry SR

Vystavujúci autori:

Marcel Benčík * Jakub Berdych * Martin Bu * Peter Ďuriš * Svetlana Fialová * Viktor Frešo * Lucia Gašparovičová * Lucia Havlíková * Jana Hojstričová * Patrik Illo * Simona Janišová * Marek Kvetan * Palo Macho * Kim Song-Mi * Martin Múranica * Maja Nepšinská * Markéta Nováková * Tomáš Ondroušek * Karol Pichler * Ondřej Plíva * Zuzana Rudavská * Boris Sirka * Lenka Sršňová * Peter Stanický * Alexandra Stencel * Kristýna Španihelová * Karol Weisslechner * Vlasta Žáková

 

Obdobie Vianoc je spojené s množstvom dekorácií, ktoré obchodné domy ponúkajú často už od začiatku novembra. Súvisia s ozdobovaním interiérov domov a hlavne s vianočným stromčekom. História tohto vianočného symbolu siaha až do stredoveku, kedy mal ochrannú funkciu. Zvyk ozdobovania pochádza z nemeckých miest, pričom jedna z prvých správ o ozdobenom a aj osvetlenom stromčeku je v brémskej kronike z roku 1570. Najprv sa stromčeky ozdobovali v cechovných a remeselníckych domoch a do domácností začali prenikať až v polovici 17. storočia. V súčasnosti dú to bežné dekorácie našich domovov počas vianočných sviatkov.

Galéria NOVA v spolupráci s Patrikom Illom oslovila množstvo umelcov a do projektu Pod jedličkou sa nakoniec zapojilo 28 autorov z Čiech a Slovenska. Vianočné ozdoby nie sú limitované materiálom, ani umeleckým prístupom. Viacero umelcov vychádzalo zo svojich špecializácií (sklo, porcelan, maľba, šperk a pod.), pričom ale vznikli i diela s presahom a spájaním jednotlivých médií. Každý autor vyrobil dva originálne kusy, ktoré budú prezentované v priestoroch Galérie NOVA. K výstave bude pripravný aj katalóg.

Category
2012