Viktor Frešo

trAnSparEnt boX

About This Project

Už v roku 2006 mal Viktor Frešo výstavu v Galérii NOVA projektom Who is the King! A od nasledujúceho roku sa datuje spolupráca pri založení špecializovanej ceny pre sklárske umenie – Cena Galérie NOVA : Sklo. Doteraz sa konali štyri úspešné ročníky. V 2012 bol súčasťou vianočnej súbornej výstavy Pod jedličkou, kde patril k autorom, ktorí vyhotovili vianočné ozdoby. Aktuálne oslovila Galéria NOVA s ponukou samostatnej výstavy a do tohtoročného programu bol zaradený hlavne pre svoje nekonvenčné a konceptuálne spracovanie materiálu skla.

Viktor Frešo reaguje na sklo svojským spôsobom. Istou citáciou dlhoročnej tradície slovenského skla oprientujúceho sa na geometrickú líniu vyhotovil objekt dvoch kociek zo skla a zrkadlových plôch vložených v sebe, doplnených o tenisové loptičky. Florálne motívy diela Art is Nice (OB-002) využívajú sklo len ako podkladovú plochu miesto tradičného plátna, prípadne dreva. V sérii „svätých obrázkoch“ kde Frešo často variuje motív Matka s dieťaťom pripravil pre výstavu v Galérii NOVA kolekciu „božských sŕdc“ s kovovou matricou v ornamentálnom orámovaní v sklenej a zrkadlovej adjustácii. Po Dvorak Sec Gallery v Prahe bude citácia tradičného skleneného kryštáľového lustra v sklenenom boxe vystavená aj v Bratislave.

Viktor Frešo (1974) študoval v rokoch 1999 – 2001 na Vysokej škole výtvarných umeni v Bratislave (oddelenie skla, J.Jankovič, J.Hoffstädter), pokračoval v rokoch 2001 – 2003 v maľbe na Akadémii výtvarných umení v Prahe (V.Skrepl). Tu ukončil svoje štúdiá v rokoch 2003 – 2005 v štúdiu nových médií (M.Bielický).

 

Výstava potrvá do 22. júna 2014.

www.viktorfrešo.com

Category
2014