Daniel Brunovský

Maliarove expresívne sny na pomedzí bdenia a spánku

About This Project

Daniel Brunovský

Autor „Srdca z ostnatého drôtu“ Daniel Brunovský vystavuje v Galérii NOVA.

Kto by si nepamätal na „Srdce z ostnatého drôtu“ z novembra 1989? Pätnásť rokov po páde železnej opony vystavuje jeho autor Daniel Brunovský svoje najnovšie diela v Galérii NOVA na Baštovej 2 v Bratislave, ktorá už tradične prináša to najlepšie z tvorby súčasných slovenských výtvarných umelcov.

Pôvodne maliar a dnes i známy tvorca autorských šperkov a nábytkový dizajnér Daniel Brunovský zaujal už v druhej polovici osemdesiatych rokov, keď začal vo svojej tvorbe uplatňovať princípy talianskej transavantgardy. Svoje skúsenosti zo študijného pobytu na Accademia de Belle Arti v Ríme pretransformoval do expresívneho štýlu i netradičného vzťahu k tradíciám.

Témy a motívy jeho diel sú jednoduché: človek v prírode, človek a hviezdy a mesiac, človek v rajských záhradách s južanskou vegetáciou, človek vo vyľudnených mestách. Obrazy pôsobia ako sny prichádzajúce na rozhraní bdenia a spánku. Dojem neskutočnosti podčiarkuje aj naivizujúca štylizácia figúr a vegetácie. Brunovského expresívny výtvarný jazyk má charakter parodického i ironizujúceho komentára minulých i súčasných príbehov s odkazom na známe ikonografické atribúty.

Daniel Brunovský sa narodil sa roku 1960 v Bratislave. V rokoch 1978-85 študoval na VŠVU v Bratislave. Venuje sa maľbe, šperku a nábytkovému dizajnu. Expozícia v Galérii NOVA predstaví najnovšiu maliarsku tvorbu Daniela Brunovského a premiéru bude mať i jeho nová sochárska tvorba.

Výstava trvala od 08. novembra do 05. decembra 2004.

Category
2004