Martin Múranica – Sklo

Prvá samostatná výstava na Slovensku

About This Project

Jeden z posledných absolventov Ateliéru skla na Akadémii výtvarného umenia vo Wroclawi sa predstaví v Galérii Nova so svojou prvou solo výstavou.

 

Galéria NOVA už niekoľko rokov podporuje mladé talenty na poli sklárskeho umenia. V roku 2007 po prvýkrát vyhlásila cenu – Galéria NOVA cena pre sklo, kde sa medzi finalistami objavil i mladý sklársky výtvarník Martin Múranica. Od 19. mája bude v priestoroch Galérie NOVA sprístupnená jeho prvá samostatná výstava na území Slovenska.

Na výstave bude prezentovaných okolo 10 diel z rokov 2000-2007. Súčasťou prezentácie bude aj inštalácia pod názvomSpiaci,  ktorá bola dlhodobým projektom a diplomovou prácou Múranicu na akadémii v Poľsku. Na tomto zadaní spočiatku  pracoval s T.Vicenom neskôr každý z nich projekt rozvíjal po svojom a ten sa  definitívne uzavrie spoločnou výstavou s Vicenom. Výsledkom sa stala kombinácia skleného objektu hlavy- lepeného, cez ktorú sú na veľkú plochu za objektom „nepopísanú tabulu rasu“ premietané archívne zábery umelcovej minulosti prezentovane ako sny. Ako sám autor hovorí hľadá spôsob ukázania „tretieho rozmeru skla“ v priestore a nie vo vnútri samotného objektu. Prvýkrát bola inštalácia prezentovaná v Galérii Avantgarda BWA vo Wroclawi v Poľsku v roku 2007.

Martin Múranica (1980), študoval v rokoch 1995-1999 na Súkromnej strednej umeleckej škole v Bratislave (P.Paliatka) a od roku 1999-2003 v ateliéri skla na Vysokej škole výtvarných umení (J.Gavula). Od 2003-2007 študoval na  Akadémii výtvarného umenia v Prahe a vo Wroclawi v Poľsku. Vystavoval na Slovensku, Poľsku a Taliansku.

Výstava v Galérii NOVA bude trvať do 22. júna 2008.

 

Category
2008